Ayna ayna söyle bana rengim ne? 12 Mevsim Renk Analizi


Tüm renkler herkeste aynı etkiyi yaratmaz. Bazılarımız bazı renklerle kendimizi rahat hissetmeyiz. Bu onların çirkin renkler olmasından kaynaklanmaz. Bazılarımız da çok sevdikleri renkleri kullandıkları halde bu renklerle hoş görünmezler. Peki bu işin bir sırrı var mı?


Kişiye göre tüm renklerden hangilerini kullanmanın uygun olacağını bize söyleyen bir sistem evet var. Bu muhteşem sistemi kullanmak için gereken 12 mevsim renk tablolarını ilerleyen sayfalarda paylaşacağım.. Çok kolay ve zevkli bir sistem. Bu tablolara gelene kadar tarihte nasıl bir yol izlendi, merak edenler için onu derledim. Yazımın sonunda bu çalışmaların tarihçesini özetlediğim bir bölüm bulabilirsiniz.

12 Mevsimli Renk Analizi


Şimdi aynaya sorma zamanı geldi? Hangileri sizin renkleriniz?


Bu yazıda takı ve kıyafet seçimi konusunda size çok yararlı, kolay ve eğlenceli bir yöntem göstereceğim.


Kendinizi zemin rengini hazırladığınız bir tuval olarak düşünün. Zemin rengimiz doğuştan geliyor. Bu da cilt, göz ve saç rengimiz. Elbette güneşlenince ten rengimiz koyulaşıyor, saçlarımızı boyuyor veya renkli lenslerle göz rengimizi değiştirebiliyoruz. Ancak biraz sonra öğreneceğiniz sistem bunları yaparken dahi size doğru renkleri seçmeniz konusunda %100 yardımcı olacak.


Yakışmak, uyumla, doğru renk ve biçimlerin doğru kombinasyonlarını kullanmakla mümkün olur. Öyleyse önce bedenimizdeki renkleri analiz edip sonrasında ona uyacak takı ve kıyafet renklerimizi belirleyelim.


1. Adım : Sıcak mısınız soğuk mu ?: Yapacağınız ilk şey sıcak tenli mi soğuk tenli mi olduğunuzu tespit etmek. Peki bunu nasıl yaparsınız?


Renkler, şiddetlerine ve insan üzerinde bıraktıkları etkilere göre sıcak ve soğuk olarak sınıflandırılır. Bu adımı uygulamadan önce sıcak ve soğuk renkleri hatırlayalım.

3 adet ana renk vardır. Tüm renkler sarı (sıcak) ve kırmızı (sıcak), mavi (soğuk) rengin karışımından oluşurlar.
Renk çemberinde gördüğünüz gibi sarı-kırmızı-turuncu sıcak, mavi-yeşil-mor soğuk renklerdir.


Renk elde ederken 3 ana renkten farklı oranlarda karışımlar kullanırız. Bu bize sonsuz sayıda renk elde etme imkanı sunar. Ağırlıklı olarak sıcak veya soğuk renk kullanmamız yeni oluşan rengin karakterinin sıcak veya soğuk oluşunu belirler. Bir rengin içindeki sıcak ana renk arttıkça sıcak, soğuk ana renk arttıkça soğuk renk oluşur. Bu renklere farklı oranlarda gri (siyah+beyaz) ekleyerek canlılığını ve naturelliğini ayarlayabiliriz.

Her renk (hue) kendi içinde sıcak veya soğuk olabillir. Bu biraz kafa karıştırıcı gelebilir ama daha çarpıcı olması için soğuk ana renk olan mavi rengin sıcak ve soğuk alanlarını görelim. Bu anlamamıza yardımcı olacaktır.  • Fondöten testi uygulayın. Yüzünüzün bir yanına sarı bazlı bir tarafına da pembe bazlı fondöten uygulayarak hangisinin size uygun olduğunu bulun. Eğer siz karar veremiyorsanız güvendiğiniz bir başkasından yardım alın. Pembe soğuk, sarı ise sıcak anlamına gelir.

  • Üzerinize önce altın tonlarda sonra gümüş tonlarda bir kumaş geçirip (giysi, örtü, kağıt da olur. Amaç eşleştirme yapmak) hangisinin ten renginize uygun olduğunu bulun. Bunu hem çok güneş alan hem de az güneş alan ten bölgelerinize uygulayın. Gümüş soğuk altın ise sıcak anlamına gelir.

  • Damarlarınızın rengi de sıcak renkleri mi soğuk renkleri mi tercih edeceğiniz konusunda bilgi verir. Damarlarınız yeşil tonlardaysa sıcak, mavi tonlardaysa soğuk gruptasınız.

Tablodan yararlanarak renk ağırlıklarınıza göre sıcak grup renklerde mi soğuk grup renklerde mi olduğunuzu tesbit edin.


2. Adım : Açık mısınız koyu mu ?: Bir renge siyah ekleyerek koyu değerlerini beyaz ekleyerek açık değerlerini elde edebiliriz. Tuval olarak sizin de bir renk değeriniz var. Üzerinize bu zeminle uyumlu kompozisyonlar seçmelisiniz. Peki genel olarak açık mısınız koyu mu?


3.Adım : Canlı mısınız naturel mi? Bu sizin ışığı ne kadar yansıttığınızla ilgili.


A. Baskın Özelliklerinizi Belirleyin


Baskın özelliğiniz sizin öne çıkan en belirgin görünüş özelliğinizdir. Bu adımı dikkatlice seçin. Gerekirse çevrenizden yardım alın. 12 Mevsim Renk Tablosunda gerçekçi sonuçlar elde etmek önemli.


1. Koyu (Dark, Deep): Güçlü, zengin, koyu renk. Koyu renk saç ve gözler. Ten rengi koyu veya açık olabilir buna dikkat edin. Her koyu tenli insanın baskın özelliği koyudur anlamına gelmez. Burada önemli olan özellikler arasındaki güçlü kontrasttır.

Kontrast: Ten renginiz, saçınız ve göz renginiz arasındaki kontrast orta derecede veya yüksek olmalı.

Gözler : Siyah, siyaha dönük kahverengi, kızıl kahve, kahve rengi, koyu kahve veya ela rengi olabilir.

Saç: Çok koyu siyah, siyaha dönük kahverengi, koyu kestane, açık kestane, kumral, nadiren koyu sarışın.

  • Baskın özelliğinizin koyu olarak tanımlanabilmesi için; hem koyu renkler hem de kontrast oluşturan renkler barındıran vücut özellikleriniz olmalı.

2. Açık (Light): Çok açık ten. Açık renk göz ve saçlar. Doğal sarışınlar bu gruba girer.

Kontrast: Ten renginiz, saçınız ve göz renginiz arasındaki kontrast düşük olmalı.

Gözler : Açık veya koyu mavi veya yeşil, ela rengi olabilir. Eğer gözlerininiz kahve rengiyse ‘açık’ olarak tanımlanamazsınız. Her ne kadar saçınızı sarıya boyamış olsanız da…

Saç: Çok açık, açıktan koyu tonlarına kül rengi veya altın sarısı, açık kumral olabilir.

  • Baskın özelliğinizin açık olarak tanımlanabilmesi için; göz, saç, ten renklerinizin tümünün açık olması gerekir.3. Sıcak (Warm): Baskın özelliğinizi aradığınızı unutmayın.